Głodówki, wyprawy na daleki wschód

DSC01578Dziś właśnie zakończyła się kolejna taka wyprawa, "Wyprawa na Koh Rong, Kambodża 2019". Projekt który na prośbę wielu uczestników zorganizowanej w 2018 roku imprezy "Głodówka na Filipinach 2018" podjęliśmy się zorganizować bardzo późno, bo decyzja zapadła w listopadzie, z datą realizacji na styczeń 2019 od razu podniósł bardzo znacznie poprzeczkę organizacyjno logistyczną. Praktycznie mieliśmy około miesiąca czasu aby zorganizować grupę wyjazdową, zaplanować przebieg wyprawy, opracować jej przebieg, zorganizować przeloty, transport pomiędzy różnymi miejscami które zaplanowaliśmy odwiedzić, zapewnienie kwater, pakietu wykładów, prelekcji, badań,  - to było naprawdę spore wyzwanie, które spowodowało na tej pierwszej fazie planowania, że ograniczyliśmy grupę wyjazdową do 20 osób. Za mało czasu nam zostyało na to, aby taki projekt zorganizować w większym gronie, było to zbyt ryzykowne, tym bardziej że wybrane wspólnie miejsce - urocza wysepka Koh Rong należąca do Kambodży okazała się dosyć złożona w fazie planowania dotarcia do niej i powrotu. Mimo lotniska które jest obok Sihanoukville, portu z którego wypływają na wyspę Koh Rong regularne połączenia promowe, analiza kosztowa i organizacyjna wykazła wiele czynników nieprzewidywalnych i nie dających się zoptymalizować z poziomu załatwiania wielu kwestii logistycznych - te czynniki i elementarne poczucie odpowiedzialności wpłynęły na ograniczenie ilościowe grupy. Życie i tak ułożyło to wszystko po swojemu i ostateczna grupa z poziomu 20 osób, zmniejszyła się do 14 - czynniki życiowe i uwarunkowania zewnętrzne spowodowały że z wyprawy zrezygnowały dzień przed wylotem 4 osoby,  ponosząc niestety pełne koszty wyjazdu.

Ocena wyprawy już w trakcie jej trwania wywołała tak duży entuzjazm i zadowolenie że już po tygodniu ze strony grupy powstał nacisk i motywacja na przygotowanie następnej takiej wyprawy za rok. Z naszej strony motywacją było zadowolenie i satysfakcja z wykonanej pracy, realizacja wszystkich zaplanowanych działań, a nawet i więcej :). Inspiracja była tak dużą że już w trakcie trwania wyprawy powstała nowa stronka, projekt związany z organizowaniem takich właśnie wypraw.

Stronka umieszczona została pod adresem www.wyprawy.ekovitaren.pl - i to miejsce będzie centralnym punktem planowania takich wypraw w przyszłości. A plany i pomysły na przyszłe wyprawy są bardzo rozległe, szczególnie że każda z nich dostarcza nowych doświadczeń i poszerza nasze horyzonty, kumuluje różne wrażenia i powoduje że wyciągamy wnioski umożliwiające doskonalenie i poperawianie dotychczasowych działań i potencjalnych błędów. Poszerza nam się nie tylko baza organizacyjna i potencjał z tym związany, ale również zwiększa się ilość wiedzy którą możemy przekazać uczestnikom, możliwości poznawania wielu dziedzin zdrowia i wpływu na nie, przez odpowiednie żychie i działania własne. Kolejne wyprawy będą kładły na te aspekty dużo większy nacisk, tak aby zwiększać skuteczność i efektywność działań zdrowotnych. Powstające pomysły i plany przyszłych działań są naprawdę imponujące, mamy w tym kierunku ogromny potencjał i możliwości organizacyjne, musieliśmy jednak wychamować, ponieważ jednym z podstawowych czynników jakie bierzemy pod uwagę to czynnk ekonomiczny.. A nie da się tego zorganizować tak, żeby bardzo cenne wykłady i specjaliści wzięli na siebie działania edukacyjne, wykładowe i warsztatuwe za darmo. Podobnie z potrzebnym sprzętem do badań i weryfikacji działań, urządzeń wspierających leczenie zaordynowane przez lekarzy i nie ingerujące w zalecane przez medycynę terapie. Wiele osób z dużym doświadczeniem w różnych dziedzinach wyraża zainteresowanie udziałem w takich projektach, ale niewątpliwie liczy że wydatki związane z pobytem zwrócą się im. To narzuca niestety pewne ograniczenia i koszty. Na pewno będziey starali się tak to zoptymalizować, aby koszty te maksymalnie niskie przy zapewnieniu największej jakości.

Zaprawszamy więc do śledzenia naszych dalszych poczynań na nowej platformie pod adresem www.wypawy.ekovitaren.pl. Na chwilę obecną jest tam dopiero podstawowy szkielet informacyjny, ale będzie to platforma która będzie cały czas rozszerzała zakres informacji o takich inicjatywach.

pozdrawiamy

ekipa ekovitaren